Recenzja książek „Historie niedocenione” i „Historie przecenione”

W życiu często bywa tak, że pewne rzeczy bądź wydarzenia są lepiej lub gorzej oceniane i pamiętane niż na to zasługują. Tak samo jest z historią. Ludwik Stomma w swoich dwóch książkach przedstawił listę wydarzeń i postaci, które jego zdaniem zostały niedocenione lub przecenione.

Autor książek skupił się na zagadnieniu, na które na co dzień nie zwraca się większej uwagi z powodu pośpiechu bądź ślepej wierze w to, że wielokrotnie powtarzane fakty muszą być prawdziwe. Mityczna historia – w taki sposób Stomma określa historię, która znajduje się w powszechnym obiegu i ulega deformacji. Autorzy tez dopasowują pod swoje twierdzenia fakty, zmieniają klęski w zwycięstwa, a szczegóły stają się podstawą do tworzenia ogólnych legend i na odwrót. Bardzo często nie zastanawiamy się nad tym dlaczego te a nie inne osoby czy wydarzenia są istotne z punktu widzenia historii i czasów współczesnych. W taki sposób wielokrotnie wprowadzono na piedestał osoby, które nigdy na to nie zasłużyły. Natomiast z drugiej strony wielcy bohaterowie zostali zapomniani i wymazani z kart historii.

W pierwszej z książek autor przestawił siedemnaście osób oraz wydarzeń z historii, które jego zdaniem zostały niedocenione i zasługują na więcej uwagi przez współczesnych. Na liście znajdują się m.in. Henryk VIII, król Anglii, który znany jest głównie z utworzenia kościoła anglikańskiego oraz wielu małżeństw, które w większości przypadków kończyły się źle dla jego żon. Tymczasem zapomina się o tym, że w trakcie jego panowania założono Marynarkę Wojenną, która zapoczątkowała hegemonie Anglii na morzach całego świata. To samo tyczy się bitwy pod Zamą, która odbyła się 19 października 202 r. p.n.e. W konflikcie między Rzymem a Kartaginą wspomina się głównie o bitwie pod Kannami, gdzie Hannibal w błyskotliwy sposób pokonał swoich oponentów. Tymczasem równie istotną była inna potyczka, która miała miejsce pod Zamą. To właśnie wtedy nastąpił kres kręgu kulturowego Kartaginy, gdy jej wojska poniosły sromotną klęskę. Miasto zostało zrównane z ziemią, a cywilizacja rzymska z potęgi italskiej zaczęła na szeroką skalę podbijać inne państwa basenu Morza Śródziemnego, by z czasem stać się hegemonem na skalę europejską.

Druga książka to zestawienie jedenastu osób oraz wydarzeń z historii, które zdaniem autora książki do dnia dzisiejszego zyskały zbyt dużą popularność niż na to w rzeczywistości zasługiwały. Wojna trzydziestoletnia tak naprawdę okazała się bezsensownym konfliktem zbrojnym, który nic nie przyniósł żadnej ze stron. Można go określić mianem „wojny dla wojny”. Jedynym jej efektem była śmierć wielu milionów ludzi, ogromne straty materialne oraz utrata przynajmniej jednej generacji ludzi. Innym przykładem jest bitwa pod Stalingradem, która z czasem urosła do rangi najważniejszej bitwy II wojny światowej. Było to zasługą radzieckiej propagandy, która poświęciła tej kwestii wiele książek i filmów, a ku czci tej wiktorii i wyparciu nazistów ze Związku Radzieckiego wiele ulic, placów i stacji metra w kilkudziesięciu krajach zyskało nową nazwę.

Życie pokazuje, że nie wszystkie fakty historyczne zajmują należne im miejsce. Część z nich jest zbyt wysoko ceniona, natomiast są i takie, które zostały niesłusznie zepchnięte na dalszy plan. Można by dyskutować nad tym czy Ludwik Stomma dobrał odpowiednie wydarzenia i osoby z przeszłości. Tymczasem co innego jest istotne – zwrócenie uwagi przez autora książek na problem jakim jest wypaczanie historii. Kolejne rządy w państwach oraz osoby, które wchodzą w ich skład, tworzą na nowo panteon bohaterów narodowych oraz listę najważniejszych wydarzeń dla danego kraju. Tymczasem jest to jawne deformowanie faktów historycznych, które nie powinny być interpretowanie według ideologii tej czy innej władzy. Jest to ogromne zagrożenie, któremu powinnyśmy się zdecydowanie przeciwstawić i dążyć do pierwotnej prawdy historycznej. Książki polecam wszystkim, ponieważ każdy z nas powinien być świadomy jak istotne jest to zagadnienie.

Autor: Ludwik Stomma.
Tytuł: „Historie niedocenione”.
Wydawnictwo: Iskry.
Rok wydania: 2011 r.
Liczba stron: 252 s.
Cena: 34,90 zł.
Książkę można kupić na stronie Wydawcy.

Autor: Ludwik Stomma.
Tytuł: „Historie przecenione”.
Wydawnictwo: Iskry.
Rok wydania: 2011 r.
Liczba stron: 256 s.
Cena: 34,90 zł.
Książkę można kupić na stronie Wydawcy.

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Medyceusze. Rodzina u władzy”

Intrygi, zdrady i mroczne tajemnice – tak w skrócie można scharakteryzować historię Medyceuszy, jednej z najpotężniejszych rodzin doby renesansu, której…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Winston Churchill i Franklin D. Roosevelt. Alianci 1940-1942”

Jak wyglądały osobiste relacje pomiędzy Winstonem Churchillem i Franklinem D. Rooseveltem, których charakter miał istotne znaczenie dla przebiegu II wojny…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Furia Wikingów”

Niniejsza powieść nie jest próbą rekonstrukcji wydarzeń z przeszłości. Bazuje na faktach historycznych, natomiast w jej fabule pojawiają się zarówno…
CZYTAJ DALEJ