Recenzja książki „Historie kryminalne. Wiek XIX – Część 1”

„Nazywany generałem (…) Augustyn Słubicki, pan w pałacu na Piaskach w Lubrańcu, zakończył życie w wieku 52 lat. Nie była to śmierć naturalna; 17 grudnia 1833 roku, przed północą, ktoś wystrzelił do niego, gdy stał blisko okna w oświetlonej komnacie, w dolnych pokojach pałacu”. Tak zaczyna się jedna z ponad osiemdziesięciu historii kryminalnych, które miały miejsce w XIX w. i zostały opisane w niniejszej książce.

Autorzy publikacji postanowili na podstawie kronik sądowych, wyroków, przekazów oraz relacji medialnych opisać kilkadziesiąt historii o charakterze kryminalnym. Część z nich jest na swój sposób zabawnych, jak chociażby ta dotycząca księcia Gokczajskiego vel Jana Babajewa. Są również i takie, które mrożą krew w żyłach, a ich opis wzbudza odrazę plastycznością i skalą wyrządzonych krzywd (zbrodnia w karczmie w Sahrynie). W ten oto sposób dochodzimy do największych zalet recenzowanej książki. Przywołując kilkadziesiąt casusów jej autorzy przybliżyli nam życie codzienne ludzi żyjących w wieku pary i elektryczności. Pokazali co ich trapiło, co uważali za istotne oraz z jakimi trudnościami musieli się mierzyć każdego dnia. Uderza podział klasowy społeczeństwa, w szczególności jeżeli chodzi o wymierzanie kary przez sąd. Lepiej sytuowani obywatele mogli liczyć na dużo niższy wymiar kary, a w skrajnych przypadkach nawet na uniewinnienie. Inną zaletą niniejszej pracy jest przybliżenie mentalności kryminalistów. Przywoływane wywiady z mordercami oraz przestępcami sprawiają wrażenie, że informacje docierają do nas z pierwszej ręki. Oparcie się na dokumentach sądowych i policyjnych pozwala ukazać motywację złoczyńców, którzy nie zawahali się dopuścić najokrutniejszych czynów. Autorzy książki odkrywają dla nas głębie umysłów morderców, co umożliwia zrozumieć sposób ich postępowania.

Książka już od pierwszych stron wciąga. Każda z opisach historii jest na swój sposób interesująca. Ogromną zaletą niniejszej pracy są krótkie rozdziały, w których opisano wydarzenia w bardzo dynamiczny sposób. Dlatego też zaczynając czytać daną sprawę chcemy jak najszybciej znaleźć się na jej końcu, by dowiedzieć się jakie były kulisy zbrodni i zrozumieć motywację przestępcy. Książkę polecam wszystkim miłośnikom dobrej książki, w szczególności fanom kryminałów.

 

Autor: Piotr Ryttel, Karol Ryttel
Tytuł: „Historie kryminalne. Wiek XIX – Część 1”
Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2017 r.
Liczba stron: 230
Cena: 34,90 zł
Książkę można kupić na stronie Wydawcy

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Słowa, które zmieniły Polskę”

„Bo wszystko pochodzi z języka. Bo wszystko od niego zależy. Bo jak powiada Pismo, na początku jest Słowo” (A. Libera…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Psychologia zła”

Po zakończeniu II wojny światowej podczas procesów w Norymberdze alianci postanowili przebadać zbrodniarzy hitlerowskich, by poznać ich sposób postrzegania rzeczywistości.…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Zamachy na Piastów”

Od zarania dziejów władcy na całym świecie musieli liczyć się z krwawymi spiskami i próbami zamachów na swoje życie. Jak…
CZYTAJ DALEJ