Recenzja książki „Władysław Laskonogi”

Wśród kronikarzy nie miał najlepszej opinii. Nie pozostawił po sobie następcy. Co gorsza, niektórzy zarzucali mu prowadzenie rozpustnego życia, które nie przystawało władcy, a z tego świata miał odejść goniąc prostą dziewkę. Jednakże ostatecznie zyskał uznanie dzięki swojej stanowczości i konsekwentnej walce o panowanie w Wielkopolsce i w dzielnicy senioralnej. Kim był Władysław Laskonogi?

Przyszedł na świat między 1161 a 1167 r. jako syn Mieszka III Starego i ruskiej księżniczki Eudoksji, będąc w prostej linii wnukiem Bolesława Krzywoustego. Po śmierci ojca kilkukrotnie zasiadał na krakowskim tronie. Natomiast przez większość panowania starał się utrzymać jedność Wielkopolski, rywalizując ze swoim bratankiem Władysławem Odonicem i koalicją wrogich mu książąt polskich. Przez całe swoje życie walczył o utrzymanie zasady senioratu oraz silnej władzy książęcej, co niejednokrotnie doprowadziło do zatargu z Kościołem (m.in. konflikt z arcybiskupem gnieźnieńskim, Henrykiem Kietliczem). Warto zaznaczyć, że czasy, w których żył Władysław Laskonogi, były okresem wielkich przemian w gwałtownie rozwijającym się społeczeństwie, w których musiał odnaleźć się książę gnieźnieński. Jako zdecydowany zwolennik zasady senioratu niejednokrotnie pozostawał w swoich opiniach osamotniony, bezsilny i bezradny. Jednakże wielokrotnie udowodnił, że potrafił odnaleźć się w meandrach politycznych zawirowań, co pozwalało mu nie raz wyjść z opresji obronną ręką.

Autor niniejszej książki jako pierwszy postanowił spisać biografię Władysława Laskonogiego, czego efektem jest niniejsza praca. Jest to kawał dobrej monografii historycznej, w której Maciej Przybył z chirurgiczną precyzją opisał dzieje gnieźnieńskiego księcia. Wszystko zostało wykonane zgodnie z historyczną sztuką, mimo to praca nie odtrąca ciężkim językiem czy skomplikowaną terminologią. Wręcz przeciwnie – czyta się ją lekko i przyjemnie, a treść nie nudzi czytelnika. Poza tym autor niniejszej pracy opisując postać Władysława Laskonogiego nie starał się go wybielić. W ten oto sposób otrzymujemy obiektywną pracę, w której autor przybliżył wszystkie opinie na temat tego władcy dorzucając do nich również i swoją. Książkę polecam wszystkim, a w szczególności fanom polskiego średniowiecza i dziejów dynastii Piastów.

Autor: Maciej Przybył
Tytuł: „Władysław Laskonogi”
Wydawnictwo: Poznańskie
Rok wydania: 2015 r.
Liczba stron: 241
Cena: 34,90 zł.
Książkę można kupić na stronie Wydawcy.

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Słowa, które zmieniły Polskę”

„Bo wszystko pochodzi z języka. Bo wszystko od niego zależy. Bo jak powiada Pismo, na początku jest Słowo” (A. Libera…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Psychologia zła”

Po zakończeniu II wojny światowej podczas procesów w Norymberdze alianci postanowili przebadać zbrodniarzy hitlerowskich, by poznać ich sposób postrzegania rzeczywistości.…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Zamachy na Piastów”

Od zarania dziejów władcy na całym świecie musieli liczyć się z krwawymi spiskami i próbami zamachów na swoje życie. Jak…
CZYTAJ DALEJ