Recenzja książki „Średniowieczna Europa”

Wydawnictwo RM opublikowało kolejną książkę z serii Sekrety historii. Nowa publikacja została poświęcona tematyce Europy doby średniowiecza – epoki, która swoim bogactwem i różnorodnością jest w stanie przyćmić resztę historycznych okresów.

Autor niniejszej pracy postawił przed sobą bardzo trudne zadanie – scharakteryzować epokę trwającą tysiąc lat na nieco ponad 300 stronach. I trzeba przyznać, że poradził sobie z tym problemem naprawdę dobrze. Niejednokrotnie z powodu ograniczonej objętości książki jedynie sygnalizuje jakieś zagadnienie, tym niemniej nie wpływa to na jakość merytoryczną publikacji, która może posłużyć jako bardzo dobry punkt wyjścia do zasięgnięcia wiedzy na temat średniowiecza. Chis Wickham podzielił swoja pracę na trzynaście rozdziałów. Każdy z nich opisuje dane zagadnienie w określonym przedziale czasowym (np. ekspansja chrześcijańskiej Europy w latach 500-1100). Rozważania rozpoczyna od przyczyn rozpadu cesarstwa zachodniorzymskiego, którego upadek jest upatrywany jako jeden z punktów początkowych średniowiecza. W kolejnych rozdziałach pochyla się na dynamiką rozwoju politycznego, gospodarczego oraz społecznego Europy, nie zapominając jednocześnie o wydarzeniach na terenach sąsiadujących ze Starym Kontynentem (Bliski Wschód, Ruś, Afryka Północna, Azja itp.). To sprawia, że otrzymujemy książkę, która w sprawny sposób charakteryzuje tą barwną epokę, która na przestrzeni czasu bezpodstawnie stała się synonimem zacofania i ciemnoty. Jedyne co można zarzucić niniejszej pracy jest to, że brytyjski historyk bardzo często skupia się na wydarzeniach z terenów Anglii traktując trochę po macoszemu to co działo się na kontynencie.

Uwielbiam takie publikacje – jest to pełnokrwista książka historyczna! Nie skupia się wyłącznie na datach, lecz dominują w niej związki przyczynowo-skutkowe. Autor niniejszej pracy z ogromną precyzją kreśli obraz tej wyjątkowej epoki uświadamiając czytelnika jakie mechanizmy funkcjonowały w tamtych czasach i jaki miały wpływ na żyjących w tym okresie ludzi. To sprawia, że otrzymujemy bardzo ciekawą publikację na temat średniowiecza, która uzupełnia rynek wydawniczy poświęcony wiekom średnim. Książkę polecam wszystkim, w szczególności fanom średniowiecza i entuzjastom dobrej książki historycznej.

Autor: Chris Wickham
Tytuł: „Średniowieczna Europa”
Wydawnictwo: RM
Rok wydania: 2018 r.
Liczba stron: 376
Cena: 39,99 zł.
Książkę można kupić na stronie Wydawcy.

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Słowa, które zmieniły Polskę”

„Bo wszystko pochodzi z języka. Bo wszystko od niego zależy. Bo jak powiada Pismo, na początku jest Słowo” (A. Libera…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Psychologia zła”

Po zakończeniu II wojny światowej podczas procesów w Norymberdze alianci postanowili przebadać zbrodniarzy hitlerowskich, by poznać ich sposób postrzegania rzeczywistości.…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Zamachy na Piastów”

Od zarania dziejów władcy na całym świecie musieli liczyć się z krwawymi spiskami i próbami zamachów na swoje życie. Jak…
CZYTAJ DALEJ