Recenzja książek „Ojcowie Kościoła i starożytne sobory” oraz „Słownik wszystkich biblijnych nazw i imion własnych”

W ostatnim czasie wydawnictwo Petrus wydało dwie nowe publikacje, które zostały poświęcone historii chrześcijaństwa. Czy warto po nie sięgnąć?

Książka autorstwa patrologa i historyka ks. Marka Starowieyskiego w głównej mierze opisuje dwie kwestie. Po pierwsze, przedstawia pięćdziesiąt portretów ludzi, którzy żyli w pierwszych ośmiu wiekach naszej ery i budowali Kościół w jego początkach. Każdy z nich zostawił po sobie mniejszy bądź większy dorobek piśmienniczy, z którego korzystamy do dnia dzisiejszego. W treści książki znajdziemy cenne informację na temat m.in. Orygenesa, Euzebiusza z Cezarei, św. Hieronima, św. Leona Wielkiego czy św. Izydora z Sewilli. Warto wspomnieć, że każda z notek zakończona jest spisem literatury, która pozwala poszerzyć zakres informacji na temat danej osoby. Po drugie, praca Starowieyskiego przybliża czytelnikowi przebieg ośmiu soborów powszechnych, wspólnych dla Kościoła wschodniego i zachodniego, na których określono główne prawdy wiary i kształt organizacji Kościoła.

Druga z nowości wydawnictwa Petrus to książka wydana w formie słownika, w którym znajdziemy wszystkie toponimy (nazwy miast, krajów, rzek, gór, dolin itp.) oraz antroponimy, które chociaż jeden raz zostały wspomniane w Starym lub Nowy Testamencie. Co więcej, autor podaje hasła słownikowe w brzmieniu hebrajskim, aramejskim, arabskim, łacińskim czy greckim. W ten sposób możemy dotrzeć do pierwotnego brzmienia danej nazwy.

Obydwie książki stanowią cenne uzupełnienie rynku wydawniczego dotyczącego zagadnień z zakresu historii chrześcijaństwa. Praca Starowieyskiego przybliża życiorysy Ojców Kościoła oraz najważniejsze zagadnienia poruszane podczas pierwszych ośmiu soborów powszechnych. Natomiast opracowanie Bosaka to kompendium wiedzy na temat toponimów i antroponimów testamentowych. Książki polecam wszystkim osobom zainteresowanym tematyką z zakresu początków chrześcijaństwa.

 

 

 

 

 

Autor: ks. Marek Starowieyski
Tytuł: „Ojcowie Kościoła i starożytne sobory”
Wydawnictwo: Petrus
Rok wydania: 2019 r.
Liczba stron: 342
Cena: 49,00 zł
Książkę można kupić na stronie Wydawcy.

Autor: Czesław Bosak
Tytuł: „Słownik wszystkich biblijnych nazw i imion własnych”
Wydawnictwo: Petrus
Rok wydania: 2019 r.
Liczba stron: 458
Cena: 79,00 zł.
Książkę można kupić na stronie Wydawcy.

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Dziennik kata”

Jak wyglądały kulisy pracy kata w XX w.? Jak zachowywali się skazańcy w ostatnich godzinach swojego życia oraz co myśleli…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Gladiatorzy. Krew i igrzyska”

Nasze wyobrażenie na temat gladiatorów zostało w głównej mierze ukształtowane przez obrazy z filmu z Russellem Crowe w roli głównej…
CZYTAJ DALEJ

Wymazany z kart historii

Kto w latach 1034-1038 panował w kraju nad Wisłą? Czy był nim Bolesław Zapomniany, rzekomy syn Mieszka II, o którym…
CZYTAJ DALEJ