Recenzja książki „Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945”

W trakcie II wojny światowej doszło do wielu tragicznych wydarzeń, w których zginęły miliony ludzi, a Ci co przeżyli musieli żyć z wielką traumą. Jednym z takich trudnych tematów jest wywózka Polaków na roboty przymusowe do III Rzeszy.

Arno Giese, pochodzący z Niemiec autor niniejszej książki, już w dedykacji piszę, że jego praca jest formą przeprosin za krzywdy doznane przez Polaków podczas niewolniczej pracy w latach 1939-1945. Ma świadomość, że porusza bardzo trudny temat, ale uznał, iż nie można milczeć w tej materii. Twierdzi, że jest to winien wszystkim tym, którym udało się przeżyć tamten dramat i tym, którzy nie wytrzymali narzuconego im siłą niewolniczego trybu życia i odeszli z tego świata. Napisał tę książkę, ponieważ jego zdaniem w Niemczech temat II wojny światowej i okupacji wciąż jest wstydliwym tabu. W związku z tym poczuł się zobowiązany do przekazania przyszłym pokoleniom prawdy o tym, co wydarzyło się nad Renem i Wisłą w czasie okupacji. Swoją pracę podzielił na piętnaście rozdziałów. W pierwszych z nich nakreśla historyczne tło wydarzeń II wojny światowej. Zaznajamia czytelnika z realiami okupacji Polski, z systemem funkcjonowania obozów koncentracyjnych na terenie naszego kraju oraz przybliża sylwetki ludzi nazizmu. Swój wywód w tej materii kończy na wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Procesów Norymberskich, w czasie których niestety skazano jedynie niewielką ilość hitlerowskich zbrodniarzy. W rozdziale XI przybliża sylwetki ośmiu osób, które pracowały na rzecz III Rzeszy jako tania siła robocza. Z ich relacji możemy dowiedzieć się jak wyglądało życie codzienne zwykłych ludzi w tych niezwykle okrutnych czasach. W czterech ostatnich rozdziałach autor porusza m.in. tematykę obozów pracy w powojennej Polsce i opisuje losy dipisów.

Arno Giese napisał bardzo interesującą książkę, w której porusza wrażliwą tematykę niewolniczej pracy Polaków w trakcie II wojny światowej. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale mówimy o kilku milionach rodaków, który zostali bezpodstawnie wykorzystani przez hitlerowskie Niemcy. Wielu z nich przypłaciło to życiem, a ci co przeżyli musieli żyć z wielką traumą. Autor na kartach swojej pracy apeluje o nagłośnienie tematu i zwrócenie większej uwagi na ten wycinek z historii. Wychodzi z założenia, że nie możemy zmarnować tej okupionej wieloma istnieniami ludzkimi lekcji i musimy wyciągnąć z niej wnioski, by nigdy więcej nie doszło do podobnych wydarzeń. Książkę polecam wszystkim, w szczególności osobom interesującym się tematyką II wojny światowej.

Autor: Arno Giese
Tytuł: „Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945”
Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2019 r.
Liczba stron: 582
Cena: 64,90 zł
Książkę można kupić na stronie Wydawcy

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Słowa, które zmieniły Polskę”

„Bo wszystko pochodzi z języka. Bo wszystko od niego zależy. Bo jak powiada Pismo, na początku jest Słowo” (A. Libera…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Psychologia zła”

Po zakończeniu II wojny światowej podczas procesów w Norymberdze alianci postanowili przebadać zbrodniarzy hitlerowskich, by poznać ich sposób postrzegania rzeczywistości.…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Zamachy na Piastów”

Od zarania dziejów władcy na całym świecie musieli liczyć się z krwawymi spiskami i próbami zamachów na swoje życie. Jak…
CZYTAJ DALEJ