Recenzja książki „Zamachy na Piastów”

Od zarania dziejów władcy na całym świecie musieli liczyć się z krwawymi spiskami i próbami zamachów na swoje życie. Jak na tle pozostałych europejskich krajów w tej materii prezentowała się Polska pod rządami przedstawicieli rodu Piastów?

Autorka książki podzieliła swoją pracę na sześć rozdziałów. W pierwszym z nich wprowadza czytelnika w tematykę zamachów na władców w wybranych krajach średniowiecznej Europy. W kolejnych czterech przedstawia kilkanaście przypadków ataków na zdrowie i życie piastowskich książąt i królów. Poczynając od rządów Bolesława Chrobrego każdy kolejny przedstawiciel rodu Piastów musiał liczyć się z tym, że w trakcie jego rządów może dojść do próby pozbycia się go z tronu, nawet za cenę życia. Dlatego nie może dziwić fakt, że niejednokrotnie w średniowiecznej historii Polski dochodziło do skrytobójczych morderstw koronowanych głów, wszczynano bunty przeciw władcom, podawano śmiercionośne trucizny, by wysłać swojego politycznego oponenta „na tamten świat” czy usuwano go z kraju skazując na banicję. W historii średniowiecznej Polski w szczególności zapisały się dwa zamachy, które miały miejsce w Gąsawie i Rogoźnie. W pierwszym przypadku 1227 r. pozbawiono życia Leszka Białego, wnuka Bolesława Krzywoustego, będącego ostatnim princepsem, czyli księciem zwierzchnim w stosunku do innych książąt piastowskich. Jego śmierć zainicjowała okres pełnego rozbicia dzielnicowego, który miała zakończyć intronizacja wielkopolskiego księcia, Przemysła II. W 1295 r. w Rogoźnie świeżo koronowany król Polski został skrytobójczo zamordowany przez przeciwników politycznych. W ostatnim rozdziale autorka książki postanowiła pochylić się na kwestią postępowania Piastów wobec wybranych podległych im biskupów, urzędników, możnych czy księży, jednocześnie próbując udzielić odpowiedzi na pytanie czy ich gwałtowna śmierć mogła być odpowiedzią na jakieś działania podjęte przeciw panującemu księciu lub też udział w spisku przeciw władcy.

Nie przypominam sobie, żeby wcześniej na rynku wydawniczym pojawiła się praca, która w tak wyczerpujący sposób opisywała tematykę zamachów na przedstawicieli rodu Piastów. Dlatego tym bardziej autorce niniejszej pracy należą się słowa pochwały i podziękowania za to, że postanowiła pochylić się na tą problematyką. Książkę polecam wszystkim, w szczególności fanom średniowiecznych klimatów, których fascynuje ten wyjątkowy okres historyczny.

Autor: Agnieszka Teterycz-Puzio
Tytuł: „Zamachy na Piastów”
Wydawnictwo: Poznańskie
Rok wydania: 2019 r.
Liczba stron: 334
Cena: 39,90 zł.
Książkę można kupić na stronie Wydawcy.

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Słowa, które zmieniły Polskę”

„Bo wszystko pochodzi z języka. Bo wszystko od niego zależy. Bo jak powiada Pismo, na początku jest Słowo” (A. Libera…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Psychologia zła”

Po zakończeniu II wojny światowej podczas procesów w Norymberdze alianci postanowili przebadać zbrodniarzy hitlerowskich, by poznać ich sposób postrzegania rzeczywistości.…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Na podbój świata. Śląskie sensacje wojenne”

Z II wojną światową powiązanych jest wiele tajemnic, a niektóre z nich do dnia dzisiejszego nie zostały rozwiązane. Leszek Adamczewski,…
CZYTAJ DALEJ