Recenzja książki „Psychologia zła”

Po zakończeniu II wojny światowej podczas procesów w Norymberdze alianci postanowili przebadać zbrodniarzy hitlerowskich, by poznać ich sposób postrzegania rzeczywistości. Nigdy wcześniej ani później nie poddano tak szczegółowemu badaniu tak wielu zbrodniarzy.

Autor książki, wieloletni praktyk w dziedzinie psychiatrii, korzystając ze swojego doświadczenia oraz postępu jaki dokonał się w medycynie i psychologii od zakończenia II wojny światowej, postanowił raz jeszcze przyjrzeć się informacjom pozyskanym w Norymberdze. Swoje obserwacje ograniczył do czterech zbrodniarzy wojennych: Roberta Leya, Hermanna Göringa, Juliusa Streichera i Rudolfa Hessa. Niniejsza książka składa się z czterech części. W pierwszej z nich autor nakreśla tło historyczne wydarzeń, które miały miejsce przed procesami norymberskimi, skupiając swoją uwagę na kwestii Holocaustu i obozu internowania w Ashcan. W kolejnej opisuje szczegóły wydarzeń w Norymberdze z punktu widzenia opinii publicznej. Punktem kulminacyjnym jest trzecia część, w której autor przybliża sylwetki wcześniej wspomnianych zbrodniarzy wojennych, którzy stanowią przykład zdecydowanie różnych źródeł zła. Ostatnia część to próba odpowiedzi na pytanie: jak rozumiemy zło? Czy zło jest w każdym z nas, czy też może niektórzy ludzie są na nie szczególnie podatni? Autor książki zaznacza, że przywódcy III Rzeszy nie byli jednorodni – nie stanowili jednolitej grupy wynaturzonych potworów, lecz znacznie się od siebie różnili.

Niniejsza książka jest bardzo ciekawą próbą zobrazowania natury zła hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, przedstawiając współczesne próby jego zrozumienia oraz formą analizy, w jaki sposób powyższa historia ukształtowała współczesne badania naukowe. Po przeczytaniu pracy Dimsdale’a można dojść do wielu interesujących konkluzji, które mogą poszerzyć naszą wiedzę na temat II wojny światowej. Książkę polecam wszystkim, w szczególności osobom interesującym się historią II wojny światowej, procesami norymberskimi oraz zagadnieniami z zakresu psychologii i psychiatrii.

Autor: Joel Dimsdale
Tytuł: „Psychologia zła”
Wydawnictwo: RM
Rok wydania: 2017 r.
Liczba stron: 238
Cena: 29,99 zł
Książkę można kupić na stronie Wydawcy.

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Słowa, które zmieniły Polskę”

„Bo wszystko pochodzi z języka. Bo wszystko od niego zależy. Bo jak powiada Pismo, na początku jest Słowo” (A. Libera…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Zamachy na Piastów”

Od zarania dziejów władcy na całym świecie musieli liczyć się z krwawymi spiskami i próbami zamachów na swoje życie. Jak…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Na podbój świata. Śląskie sensacje wojenne”

Z II wojną światową powiązanych jest wiele tajemnic, a niektóre z nich do dnia dzisiejszego nie zostały rozwiązane. Leszek Adamczewski,…
CZYTAJ DALEJ