Recenzja książki „Zażyła więź. Jak zwierzęta kształtowały historię ludzkości”

Historia pokazuje, że bez nieocenionej pomocy ze strony zwierząt nie doszlibyśmy do tego etapu rozwoju, na którym obecnie się znajdujemy. Jak zdaniem Briana Fagana, autora książki „Zażyła więź”, kształtowały się relację pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem na przestrzeni czasu?

Niniejsza publikacja to niezwykle bogaty zbiór ciekawostek dotyczących życia codziennego ludzi i zwierząt. Zdaniem jej autora bez ich udomowienia nie byłoby naszej cywilizacji w aktualnym kształcie. Dzięki psom nasi przodkowie mogli poczuć się bezpiecznej, a udomowienie bydła i świń umożliwiło dostęp do stałego źródła mleka, tłuszczu, mięsa i skóry, dzięki którym człowiek mógł odmienić swój tryb życia na osiadły. Ta zmiana stałą się kamieniem milowym w rozwoju naszej cywilizacji i doprowadziła do budowy i rozwoju osad. Natomiast zwierzęta juczne i pociągowe (osły i wielbłądy) umożliwiły człowiekowi na trwałe połączyć odległe od siebie lokalizacje. Usprawniło to tym samym prowadzenie regularnej wymiany handlowej oraz doprowadziło do dalszego rozwoju osad. Natomiast dzięki koniom człowiek mógł dokonywać terytorialnych podbojów.

Uwielbiam czytać książki, z których mogę dużo się dowiedzieć i wynieść sporo cennych spostrzeżeń. Taką publikacją jest praca prof. Briana Fagana. Jej autor w bardzo zgrabny sposób połączył walory poznawcze i rozrywkowe, na pierwszym miejscu stawiając etyczne postawy wobec zwierząt. W ten sposób skłania czytelnika do refleksji dotyczącej dawnego i obecnego statusu zwierząt. Każdy z nas mniej lub bardziej zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach zwierzęta są źle traktowane. Mimo iż żyjemy w czasach podniosłych haseł oraz walki o równość praw to wciąż ich sytuacja jest dramatyczna. Masowa hodowla na ubój czy do przemysłu tekstylnego była, jest i będzie, ale mogłaby być prowadzona w bardziej humanitarnych warunkach. Zwierzęta tak samo jak my odczuwają ból i moim zdaniem nawet jeśli ich los z góry jest przesądzony to powinien być okraszony jak najmniejszą dawką bólu. Człowiek w ten sposób wykorzystuje swoją dominującą rolę na całej Ziemi zapominając jednocześnie, że to dzięki zwierzętom osiągnął dominację nad innymi gatunkami.

Niesamowita książka! Mało kto na co dzień zastanawia się jak na przestrzeni czasu kształtowały się nasze relację ze zwierzętami. Dlatego wielu może zdziwić fakt jak wiele im zawdzięczamy i to dzięki nim osiągnęliśmy tak dużo w rozwoju naszej cywilizacji. Jednakże od początku tej współzależności nie było równości pomiędzy obydwoma stronami. Z biegiem czasu różnice się pogłębiały, co doprowadziło do zależności zwierząt od ludzi. Wykorzystaliśmy ich pomoc i odpłaciliśmy im się przemocą przy maksymalnym czerpaniu z ich potencjału na nasze potrzeby. Dlatego warto wczytać się w przekaz, który Fagan zawarł w swojej książce i zastanowić się nad jego sensem. Książkę polecam wszystkim, w szczególności tym, którzy poszukują nieszablonowej i wciągającej książki historycznej napisanej w przystępny sposób.

Autor: Brian Fagan
Tytuł: „Zażyła więź. Jak zwierzęta kształtowały historię ludzkości”
Wydawnictwo: Post Factum
Rok wydania: 2018 r.
Liczba stron: 376
Cena: 39,90 zł
Książkę można kupić na stronie Wydawcy.

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB”

30 kwietnia 1945 r. Hitler popełnił samobójstwo w swoim berlińskim bunkrze. W każdym razie jest to wersja oficjalna. Oprócz niej…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię”

Nie z własnej woli przybyli na obcą ziemię, by walczyć za wolność Anglii i swojej ojczyzny. Przybyli, by walczyć z…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Mrok i mgła nad Auschwitz”

Wydaje się, że na temat obozu koncentracyjnego Auschwitz powiedziano i napisano już wszystko. Tymczasem książka Stanisława Głowy udowadnia, że temat…
CZYTAJ DALEJ