Balon czy latający spodek, czyli incydent w Roswell

W dzisiejszej czasach temat kosmitów i przybyszów z innej planety jest wszechobecny. Prawie każdego dnia dowiadujemy się o nowych faktach na temat pozaziemskich istot. Daje to niewyobrażalne pole do popisu dla zwolenników tych niesamowitych teorii. Nie każdy z nas interesuje się tym tematem i wierzy w te opowieści, natomiast każdy kojarzy wydarzenia, które miały miejsce w Roswell. Co tak naprawdę wydarzyło się w tej amerykańskiej mieścinie 70 lat temu?

UFO zaobserwowane nad miastem Passoria w 1952 r., publiczna domena.

UFO zaobserwowane nad miastem Passoria w 1952 r., publiczna domena.

Wieczorem 2 lipca 1947 r. świadkowie dostrzegli na niebie obiekt w kształcie spodka, który częściowo eksplodował nad ranczem w okolicy Roswell w stanie Nowy Meksyk. Tutejszy szeryf myśląc, że doszło do katastrofy lotniczej, wysłał w teren straż pożarną. Ku jego zdziwieniu na miejscu zastał wojsko, które nikogo nie dopuszczało na miejsce wypadku. W kolejnych dniach na okolicznych ranczach ich właściciele znaleźli wiele nieznanych z kształtu i wykonanego materiału przedmiotów, które zostały natychmiast zarekwirowane przez wojsko. 8 lipca rzecznik prasowy bazy poinformował za pośrednictwem mediów, że: „Doniesienia o latających spodkach okazały się prawdziwe”. Ta informacja lotem błyskawicy obiegła cały świat. Tym większe było zdziwienie, kiedy z rozkazu Waszyngtonu nakazano utajnić całą sprawę, a w mediach ukazała się nowa „oficjalna wersja”: na Ziemię spadł balon meteorologiczny.

W ciągu kilkudziesięciu lat wokół tego wydarzenia narosło wiele nieprawdziwych informacji, naciąganych teorii i fałszywych dowodów. Sama data zdarzenia budzi kontrowersje. 8 lipca media zostały poinformowane o incydencie. Rzecznik prasowy przekazał, że pojazd uległ awarii „kilka dni wcześniej”, nie podając dokładnej daty. Niemniej jednak pewne jest to, że do wydarzenia w Roswell doszło na przełomie czerwca i lipca 1947 r. Ustaleniu dokładnej daty nie pomaga fakt, że badacze UFO (Unidentified Flying Objects – Niezidentyfikowane Obiekty Latające) zainteresowali się tym wydarzeniem po 30 latach. Jednakże niesamowicie duże zaciekawienie tym tematem sprawiło, że w 1995 r. amerykańskie lotnictwo wydało oświadczenie, zgodnie z którym w okolicach Roswell rozbił się specjalny balon wprowadzony w ramach tajnego projektu „Mogul”. Jego zadaniem było sprawdzenie czy Rosjanie dysponują bombą atomową. Projekt zakończył się na etapie próbnych lotów. O jego istnieniu wiedziało niewiele osób, dlatego gdy na Ziemię spadło coś niecodziennego ludzie uwierzyli w informację z mediów i uznali ten obiekt za „latający spodek”.

To wszystko nie zraziło zwolenników teorii rozbicia pozaziemskiego statku kosmicznego. Na potwierdzenie swoich racji przytaczają wiele wypowiedzi świadków. Jednakże większość z nich opiera się na informacjach z drugiej czy nawet trzeciej ręki. W ich relacjach wspomina się o nieistniejących budynkach i osobach, a w obiegu znajduje się niezliczona ilość projektów statku kosmicznego, który miał spaść w stanie Nowy Meksyk. Nie udało się przedstawić żadnego twardego dowodu na potwierdzenie ich tezy. W 1995 r. wydawało się, że dojdzie do przełamania złej passy. 5 maja odbyła się publiczna premiera 7-minutowego filmu z 1947 r., na który rzekomo widać sekcję zwłok kosmity. Jednakże większość specjalistów uznała go za współczesne fałszerstwo.

W obiegu znajdują się również inne, bardziej fantastyczne teorie na ten temat. Zgodnie z nimi w Roswell rozbił się wehikuł czasu z przyszłości bądź odległej przeszłości. Inni łączą te wydarzenie z kwestią nazistowskich „latających dysków”. Istnieje jeszcze inna teoria, według której katastrofa w ogóle nie miała miejsca. Była to akcja amerykańskich służb specjalnych, która miała na celu zastraszenie Rosjan pokazując temu wielkiemu mocarstwu, że Stany Zjednoczone dysponują technologią rodem z kosmosu.

Do dnia dzisiejszego do końca nie wiemy co tak naprawdę wydarzyło się latem 1947 r. na pustyni w stanie Nowy Meksyk. Prawdopodobnie nie było to nic nadzwyczajnego, niemniej jednak zdarzenie z Roswell na trwałe zapisało się na kartach historii i ludzkiej wyobraźni.

Źródła:

J. Besala, D. Lis, A. Krawiec, Wielkie zagadki historii, Poznań 2009.

Największe sekrety historii pod red. J. Marseille’a, Diepholz 2001.

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Recenzja książki „Biblioteka szaleńca”

Książki w dzisiejszej postaci wywodzą się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę,…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Anegdoty z czterech stron świata”

W trakcie rozmów z innymi osobami często przytaczamy anegdoty z naszego życia. Jak wyglądałaby książka składająca się z śmiesznych opowiastek,…
CZYTAJ DALEJ

Recenzja książki „Auschwitz bez cenzury i bez legend”

Życie uczy, że warto znać wersje wydarzeń danych okoliczności z wielu perspektyw. Tak samo jest w przypadku historii. Jerzy Ptakowski,…
CZYTAJ DALEJ