KARTKA Z KALENDARZA #165

29.12.1800 r.

Tego dnia urodził się amerykański przemysłowiec Charles Goodyear, wynalazca i przedsiębiorca, twórca podstaw współczesnego przemysłu gumowego i odkrywca metody wulkanizacji kauczuku. W 1856 r. został odznaczony francuskim Krzyżem Legii Honorowej w uznaniu jego zasług dla dobra publicznego. Mimo swoich wynalazków zmarł w nędzy. Na jego cześć nazwano już po jego śmierci założone w 1898 r. przedsiębiorstwo przemysłu gumowego Goodyear Tire and Rubber Company (w skrócie Goodyear), z którym ani on ani jego rodzina nie mieli nic wspólnego.

Obraz ukazujący moment odkrycia wulkanizacji gumy przez Goodyear’a, źródło: mlodytechnik.pl.

KARTKA Z KALENDARZA #164

24.12.1800 r.

W Paryżu doszło do nieudanego zamachu bombowego na Napoleona Bonapartego. Jego organizatorami byli rojaliści. Do ataku wykorzystano tzw. machinę piekielną, skonstruowaną według wzoru z XVI stulecia.

Zamach na ilustracji z końca XIX w., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #163

18.12.1865 r.

Z chwilą ratyfikacji przez trzy czwarte stanów w życie weszła 13. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, znosząca niewolnictwo. W chwili wejścia w życie 13. poprawki jedynymi stanami, w których niewolnictwo było jeszcze zalegalizowane były Delaware, Kentucky, Missouri, Maryland i New Jersey.

Oryginał 13. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #162

8.12.1980 r.

 John Lennon, legendarny członek zespołu The Beatles, został śmiertelnie postrzelony w bramie swojego domu Dakota na Manhattanie przez Marka Davida Chapmana. W ostatnim udzielonym przez Lennona wywiadzie (8 grudnia 1980 r.) muzyk powiedział: „(…) Wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie”.

John Lennon (sierpień 1980 r.), źródło: pinterest.com.

KARTKA Z KALENDARZA #161

4.12.1955 r.

W tym dniu otwarto Planetarium Śląskie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie Park Śląski) w Chorzowie. Jest to największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Jego centralnym urządzeniem jest potężny projektor, wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Odtwarza wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Widownia może pomieścić 400 osób.

Planetarium Śląskie w Chorzowie, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #160

27.11.1095 r.

Papież Urban II na synodzie w Clermont wezwał do udziału w I wyprawie krzyżowej, której celem było odbicie Jerozolimy będącej w rękach Turków Seldżuckich. Pomysł zwołania wyprawy narodził się w trakcie synodu w Piacenzie (1095), podczas którego Urban II przyjął poselstwo cesarza bizantyjskiego Aleksego I Komnena, proszącego wszystkich chrześcijan o pomoc w walce z niewiernymi.

Papież Urban II przemawiający podczas synodu, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #159

23.11.1880 r.

Do Białego Domu w Waszyngtonie przywieziono biurko (stojące do dzisiaj w Gabinecie Owalnym), będące darem brytyjskiej królowej Wiktorii dla ówczesnego prezydenta USA Rutherforda Hayesa. Mebel został wykonany z dębowego drewna XIX-wiecznego brytyjskiego żaglowca „Resolute”. Waży 160 kilogramów.

Prezydent Barack Obama siedzi za biurkiem Resolute w Gabinecie Owalnym (2009 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #158

14.11.1840 r.

W tym dniu urodził się francuski malarz Claude Monet, jeden z głównych przedstawicieli impresjonizmu, autor takich prac jak Impresja, wschód słońca i Dworzec Saint-Lazare czy cyklu Nenufary (Lilie wodne). W ciągu swojego długiego życia Monet osiągnął uznanie krytyków i publiczności oraz stabilizację finansową, a nawet doszedł do sporego majątku. Jedynym obrazem Moneta w polskich zbiorach jest Plaża w Pourville stanowiąca własność Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Claude Monet – fotografia Nadara (1899 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #157

6.11.1860 r.

Abraham Lincoln został wybrany 16. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Piastowanie tego najwyższego urzędu w państwie rozpoczął 4 marca 1861 r. Trzy lata później został wybrany na drugą kadencję. Jego życie i prezydentura zakończyła się 15 kwietnia 1865 r. śmiercią w wyniku zamachu dokonanego przez Johna Wilkesa Bootha.

Prezydent Abraham Lincoln 5 lutego 1865 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #156

1.11.1705 r.

 Król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego. Jest to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Przyznawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Gwiazda Orderu Orła Białego (wzór 1921), źródło: na licencji CC BY 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #155

21.10.1805 r.

Brytyjska flota pod dowództwem admirała Nelsona (który zginął postrzelony w końcowej fazie bitwy) w bitwie morskiej u przylądka Trafalgar rozgromiła sprzymierzone siły francusko-hiszpańskie. Bitwa ta stała się początkiem wielkiej hegemonii Brytyjczyków na morzach świata i walnie przyczyniła się do powstania brytyjskiego imperium kolonialnego.

Starcie francuskiego okrętu „Bucentaure” z HMS „Temeraire”, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #154

19.10.1970 r.

Swoją premierę miała komedia filmowa „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego. Tematem filmu jest rejs statkiem wycieczkowym Wisłą na trasie Warszawa – Płock. Podczas rejsu osobnik podający się za instruktora kulturalno-oświatowego (Stanisław Tym) stopniowo podporządkowuje sobie pasażerów, organizując szereg różnorodnych gier i zabaw, które wprawiają wycieczkowiczów w niedający się pohamować entuzjazm. Współcześnie „Rejs” funkcjonuje w społecznym obiegu jako film kultowy, który pomógł zaistnieć aktorsko nie tylko Tymowi, ale również duetowi Zdzisław Maklakiewicz – Jan Himilsbach.

Tablica pamiątkowa filmu „Rejs” na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu od strony starówki, źródło: na licencji CC0.

KARTKA Z KALENDARZA #153

9.10.1940 r.

Na świat przyszedł John Lennon, brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów oraz współzałożyciel zespołu The Beatles. 8 grudnia 1980 r. został śmiertelnie postrzelony w bramie swojego domu Dakota na Manhattanie przez Marka Davida Chapmana. W 1994 r. został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2002 r. w plebiscycie BBC na „100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów” nazwisko Lennona znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

John Lennon (1969 r.), źródło: na licencji CC0.

KARTKA Z KALENDARZA #152

4.10.1970 r.

Z powodu ostrego zatrucia heroinowo-morfinowego w wyniku wstrzyknięcia nadmiernej dawki zmarła Janis Joplin, amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, najczęściej wiązana z szeroko pojętym stylem psychodelicznego rocka (hipisowski rock) i blues rocka. Krótkie lata jej kariery wypełnione były alkoholowymi, narkotycznymi i obyczajowymi ekscesami, przeplatanymi kuracjami odwykowymi.

Janis Joplin, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #151

22.09.2000 r.

Tego dnia zakończono produkcję Fiata 126p, samochodu osobowego klasy aut najmniejszych, konstrukcji włoskiego producenta Fiat, wytwarzanego od 1972 r. Produkowany był przez Fiata oraz na licencji przez polską Fabrykę Samochodów Małolitrażowych jako Polski Fiat 126p.

Polski Fiat 126p FL, źródło: na licencji CC BY 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #150

19.09.1940 r.

Witold Pilecki, agent Tajnej Armii Polskiej, dał się dobrowolnie aresztować podczas ulicznej łapanki na warszawskim Żoliborzu, żeby dostać się w celach wywiadowczych do KL Auschwitz. Według różnych źródeł Pilecki był pomysłodawcą tego planu, a według innych plan pojawił się w trakcie dyskusji, a on jedynie zgłosił się do wykonania tego zadania na ochotnika.

rtm. Witold Pilecki 1901-1948 (fot. pokolorowana), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #149

12.09.1940 r.

Kilku nastolatków odkryło jaskinię krasową w Lascaux, w południowo-zachodniej części Francji, której wnętrza pokrywały paleolityczne malowidła naskalne wykonane w okresie paleolitu. Na około 150 metrach korytarzy umieszczonych jest ok. 150 malowideł i ponad 15 000 rytów naskalnych. Naskalne rysunki przedstawiają głównie zwierzęta roślinożerne (jelenie, byki, żubry i konie). Jaskinia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tzw. Sala Byków w jaskini Lascaux, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #148

3.09.1980 r.

Tego dnia przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy” (obecnie „Zofiówka”) zostało podpisane porozumienie jastrzębskie przez przedstawicieli Komisji Rządowej i Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS). W efekcie kopalnie na Górnym Śląsku wznowiły pracę. Główną zasługą porozumień jastrzębskich było wywalczenie przez MKS wolnych sobót dla ogółu polskich pracowników.

Podpisanie Porozumień Jastrzębskich w kopalni „Manifest Lipcowy”. źródło: PAP/CAF/S. Jakubowski

KARTKA Z KALENDARZA #147

29.08.1885 r.

Gottlieb Daimler, niemiecki inżynier, konstruktor i przemysłowiec, opatentował pierwszy motocykl. Był to rower z zamocowanym silnikiem spalinowym, który paskiem klinowym napędzał tylne koło.

Pierwszy motocykl, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #146

19.08.1920 r.

Pod wodzą Alfonsa Zgrzebnioka rozpoczęło się drugie powstanie śląskie, jedno z nielicznych zwycięskich powstań w dziejach Polski. Trwało od 19 do 25 sierpnia 1920 r. i miało na celu usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów bezpieczeństwa oraz utworzenie mieszanej policji polsko-niemieckiej opartej na zasadzie parytetu.

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, źródło: na licencji CC BY-SA 2.0.

KARTKA Z KALENDARZA #145

12.08.2000 r.

Na Morzu Barentsa zatonął rosyjski okręt podwodny Kursk,  rosyjski okręt podwodny z napędem jądrowym trzeciej generacji, przeznaczony do zwalczania dużych jednostek nawodnych, zwłaszcza lotniskowców. Oględziny wraku po wydobyciu z morza wykazały, że eksplozje torped wewnątrz kadłuba okrętu przeżyły 23 osoby. Wobec przedłużającej się akcji ratunkowej, wszyscy ponieśli śmierć.

K-141 Kursk, źródło: © AFP 2020 / Stringer.

KARTKA Z KALENDARZA #144

4.08.1770 r.

Nad brzegiem rzeki Endeavour w Australii kapitan James Cook nadał nazwę kangooroo dla nowo odkrytego zwierzęcia z rodziny torbaczy z rzędu dwuprzodozębowców, która obejmuje ponad 50 gatunków zwierząt nazywanych powszechnie kangurami, czyli zwierzętami o silnych tylnych nogach i długim, mocnym ogonie i poruszających się skokami.

Kangur rudy, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #143

29.07.1890 r.

Tego dnia zmarł holenderski malarz Vincent van Gogh, wybitny przedstawiciel postimpresjonizmu, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w. Artysta w ciągu swego życia cierpiał na napady lękowe i narastające ataki spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Zmarł w wieku 37 lat jako twórca nieznany szerszemu ogółowi, w wyniku postrzału z broni palnej – prawdopodobnie samobójczego.

Autoportret (1887 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #142

23.07.1985 r.

Oficjalnie zaprezentowano pierwszy w historii mikrokomputer wielozadaniowy wykorzystujący graficzny interfejs użytkownika – Amiga 1000. Komputer używał specjalnie dla niego napisanego systemu operacyjnego AmigaOS, który dawał użytkownikowi do dyspozycji kolorową grafikę i dźwięk.

Amiga 1000, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #141

16.07.1945 r.

W ramach Projektu Manhattan przeprowadzono pod kryptonimem Trinity pierwszy test bomby atomowej na poligonie w Alamogordo w Nowym Meksyku w USA. Detonacja bomby plutonowej miała siłę ok. 20 kiloton i jest uznawana za początek ery atomu. 

Jedyne kolorowe zdjęcie testu broni atomowej pod kryptonimem Trinity, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #140

7.07.1930 r.

Tego dnia zmarł Arthur Conan Doyle, szkocki pisarz, lekarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes. Do jego najważniejszych dzieł należą: Pies Baskerville’ówStudium w szkarłacie oraz wielokrotnie ekranizowana powieść Zaginiony świat.

Arthur Conan Doyle (1914 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #139

4.07.1610 r.

Podczas wojny polsko-rosyjskiej doszło do bitwy pod Kłuszynem, w której hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski odniósł zwycięstwo nad wojskami moskiewskimi kniazia Dymitra Szujskiego. W obliczu klęski bojarzy zdetronizowali cara Wasyla Szujskiego i obwołali carem polskiego królewicza Władysława, a Żółkiewski wkroczył do Moskwy.

Bitwa pod Kłuszynem, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #138

27.06.1980 r.

W katastrofie lotniczej samolotu McDonnell Douglas DC-9 linii lotniczych Aerolinee Itavia u wybrzeży Sycylii zginęło 81 osób. Oficjalnych przyczyn katastrofy nie ustalono. Dopiero 33 lata później włoski sąd orzekł, że są dowody wskazujące na zestrzelenie rakietą przeciwlotniczą.

McDonnell Douglas DC-9 który uległ katastrofie (zdjęcie wykonano w 1972 r.), źródło: na licencji CC BY-SA 2.5.

KARTKA Z KALENDARZA #137

17.06.1885 r.

Statua Wolności, dar rządu Francji dla USA w stulecie uchwalenia amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, przybyła w częściach do Nowego Jorku. Najbardziej rozpoznawalny pomnik Ameryki, ważący 229 ton, to postać kobiety z pochodnią w prawej dłoni.

Statua Wolności, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #136

10.06.1947 r.

Saab, dotychczasowy producent samolotów, zaprezentował prototyp samochodu, który w grudniu 1949 r. wszedł do produkcji jako Saab 92. Miał dwucylindrowy silnik dwusuwowy o pojemności 750 cm³. Co ciekawe, w pierwszym roku produkcji wszystkie egzemplarze pomalowano na zielono, by wykorzystać wojenne zapasy farby.

Saab 92a De Luxe z 1951 r., źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #135

4.06.1985 r.

W Gliwicach na świat przyszedł Lukas Podolski, niemiecki piłkarz polskiego pochodzenia występujący na pozycji napastnika. Jest kibicem polskiego klubu piłkarskiego Górnik Zabrze, w którym chciałby zakończyć piłkarską karierę.

Lukas Podolski (2016 r.), źródło: na licencji CC BY-SA 4.0.

KARTKA Z KALENDARZA #134

29.05.1985 r.

W starciach między kibicami FC Liverpool i Juventusu Turyn przed finałowym meczem Pucharu Europy na stadionie Heysel w Brukseli śmierć poniosło 39 osób.

Tablica przypominająca o wydarzeniach, które miały miejsce na stadionie Heysel w 1985 r., źródło: na licencji CC BY-SA 4.0.

KARTKA Z KALENDARZA #133

23.05.1945 r.

Po schwytaniu przez Brytyjczyków Heinrich Himmler , jeden z przywódców III Rzeszy, w trakcie próby przesłuchania popełnił samobójstwo poprzez połknięcie cyjanku potasu.

Heinrich Himmler, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0 de.

KARTKA Z KALENDARZA #132

14.05.1900 r.

Tego dnia rozpoczęły się II Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Zasłynęły złą organizacją, do tego stopnia, że niektórzy zawodnicy nie wiedzieli, że uczestniczą w Igrzyskach, a widzowie musieli błądzić po Paryżu w poszukiwaniu interesujących ich imprez.

Afisz reklamujący igrzyska w Paryżu (1900 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #131

6.05.1840 r.

Do użytku wszedł pierwszy znaczek pocztowy świata, wydany przez brytyjską pocztę. Był barwy czarnej i posiadał nominał jednego pensa. Z tych powodów został nazywany Penny Black, czyli czarna jednopensówkaWzorem dla pierwszego znaczka był medal z portretem młodej królowej Wiktorii, wybity w 1837 r.

Znaczek pocztowy Penny Black, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #130

28.04.1945 r.

Komunistyczni partyzanci rozstrzelali włoskiego polityka faszystowskiego, Benito Mussoliniego, premiera Włoch w latach 1922-1943, następnie przywódcę marionetkowej Republiki Salò oraz jego kochankę, Clarę Petacci. Dzień później ich ciała zostały powieszone głowami w dół na stacji benzynowej na Piazzale Loreto w Mediolanie.

Zbezczeszczone ciała faszystów, powieszone na stacji benzynowej (drugi od lewej Mussolini, trzecia Clara Petacci), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #129

22.04.1920 r.

Józef Piłsudski, Naczelny Wódz Wojska Polskiego, wydał dekret powołujący do życia Muzeum Wojska Polskiego.  Na stanowisko dyrektora instytucji wyznaczono pułkownika Bronisława Gembarzewskiego, ówczesnego dyrektora warszawskiego Muzeum Narodowego.

Muzeum Wojska Polskiego, źródło: na licencji CC BY-SA 4.0.

KARTKA Z KALENDARZA #128

18.04.1955 r.

Tego dnia zmarł wybitny niemiecki fizyk teoretyk Albert Einstein. Zgodnie z jego wolą, po siedmiu godzinach od zgonu wyjęto mózg i zakonserwowano w formalinie w celu przeprowadzenia badań naukowych.

Albert Einstein (1921 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #127

12.04.1204 r.

Celem IV krucjaty miała być Ziemia Święta, lecz krzyżowcy ograbili Konstantynopol. Wdarli się do miasta, wymordowali mieszkańców i wygnali cesarza Aleksego V. Następnie stworzyli w Bizancjum Cesarstwo Łacińskie, które przetrwało do 1261 r.

Eugène Delacroix, Wejście krzyżowców do Konstantynopola, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #126

1.04.1579 r.

Król Polski, Stefan Batory, założył w Wilnie uczelnię, która na jego cześć została nazwana Uniwersytetem Stefana Batorego (obecny Uniwersytet Wileński).

Uniwersytet Wileński, dziedziniec Skargi, kościół św. Janów oraz Aula Kolumnowa, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #125

30.03.1945 r.

Na świat przyszedł brytyjski muzyk rockowo-bluesowy Eric Clapton, wirtuoz gitary, wokalista, kompozytor i autor tekstów, znany z takich utworów jak „Tears in Heaven”, „Wonderful Tonight” czy „Layla”.

Eric Clapton w Madison Square Garden (2015 r.), źródło: na licencji CC BY-SA 4.0.

KARTKA Z KALENDARZA #124

20.03.1957 r.

Rozpoczęto w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu seryjną produkcję Syreny, rodzinnego polskiego samochodu osobowego i dostawczego. Prace konstrukcyjne rozpoczęto w 1953 r., natomiast dwa lata później Syrena została zaprezentowana podczas Targów Poznańskich. Do 1983 r. wyprodukowano w sumie ponad 520 tys. egzemplarzy tego modelu.

FSO Syrena 100 z 1960 r., źródło: na licencji CC BY-SA 4.0.

KARTKA Z KALENDARZA #123

12.03.1930 r.

Rozpoczął się marsz solny zainicjowany przez Mahatmę Gandhiego, jednego z twórców współczesnej państwowości indyjskiej, który był aktem obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec władz Indii Brytyjskich.

Mahatma Gandhi symbolicznie zbiera sól na plaży w Dandi, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #122

5.03.1946 r.

Winston Churchill w trakcie słynnego przemówienia w Fulton w USA powiedział: „Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna, dzieląc nasz kontynent. (…) Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt i Sofia, wszystkie te miasta i wszyscy ich mieszkańcy znajdują się w strefie sowieckiej”. Te słowa symbolicznie zapoczątkowały zimną wojnę.

Przemówienie Winstona Churchilla w Fulton w USA (5.03.1946 r.), źródło: dziennikpolski24.pl.

KARTKA Z KALENDARZA #121

25.02.1965 r.

Na świat przyszedł Krzysztof Ibisz, polski aktor, prezenter telewizyjny, dziennikarz, producent, przedsiębiorca i polityk, poseł na Sejm III RP I kadencji. Co ciekawe, „posiadł” jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic na świecie – przepis na eliksir młodości 🙂

Krzysztof Ibisz (wrzesień 2013 r.), źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #120

20.02.1919 r.

Sejm Ustawodawczy uchwalił Małą Konstytucję, która przekazywała władzę w Polsce Józefowi Piłsudskiemu jako naczelnikowi państwa.

Józef Piłsudski, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #119

11.02.1975 r.

Margaret Thatcher została liderem brytyjskich konserwatystów, będąc pierwszą kobietą na stanowisku przywódcy torysów. Trzy lata później poprowadziła ich do zwycięstwa w wyborach obejmując gabinet Jej Królewskiej Mości. Przez ponad 11 lat sprawowała urząd premiera.

Margaret Thatcher (1975 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #118

9.02.1960 r.

Joanne Woodward, jako pierwsza w historii aktorka, odbiła swoją dłoń oraz otrzymała gwiazdę w znanej na całym świecie hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Wyróżnienia te przyznaje Izba Handlu Hollywood, natomiast sama Aleja Gwiazd jest wpisana na listę zabytków Los Angeles.

Aleja Gwiazd, źródło: na licencji CC BY 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #117

28.01.1885 r.

Na świat przyszedł Władysław Raczkiewicz, polski działacz polityczny, społeczny i wojskowy, uczestnik I wojny światowej i walk z bolszewikami, minister spraw wewnętrznych w czterech rządach II RP, senator i marszałek Senatu III kadencji, wojewoda nowogródzki, wileński, krakowski, pomorski, prezes Światowego Związku Polaków z Zagranicy i Prezydent RP na uchodźstwie.

Władysław Raczkiewicz, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #116

22.01.1905 r.

Wojsko na rozkaz rosyjskiego monarchy Mikołaja II otworzyło ogień do demonstrantów. Wydarzenie te przeszło do historii jako tzw. krwawa niedziela w Petersburgu i stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu rewolucji rosyjskiej.

„Krwawa Niedziela w 1905 roku”, obraz Wojciecha Kossaka, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #115

15.01.1943 r.

Amerykański Departament Obrony uzyskał waszyngtoński budynek zwany Pentagonem (pięciokąt). Jest największym pod względem kubatury i liczby pomieszczeń biurowcem świata niebędącym wieżowcem. Pracuje w nim 26 tys. osób, a wszystkie korytarze liczą w sumie 28 km.

Pentagon, źródło: na licencji CC BY-SA 2.0.

KARTKA Z KALENDARZA #114

10.01.1356 r.

Cesarz Karol IV Luksemburski ogłosił tzw. Złotą Bullę. Na jej podstawie władca Cesarstwa Rzymskiego był wybierany przez arcybiskupów Moguncji, Trewiru i Kolonii, króla Czech, palatyna reńskiego, margrabiego Brandenburgii i księcia sasko-wirtemberskiego.

Pierwsza karta Złotej Bulli (kopia z 1400 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #113

1.01.1973 r.

Ze względu na kłopoty przy segregowaniu przesyłek pocztowych podjęto decyzję o wprowadzeniu w Polsce kodów pocztowych. Czas pokazał, że pięciocyfrowe kody rozwiązały powyższy problem.

Współczesna skrzynka pocztowa, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #112

25.12.1979 r.

Związek Radziecki rozpoczął na terytorium Afganistanu dziewięcioletnią wojnę wspierającą rząd afgański przeciw partyzantce mudżahedinów wspieranej przez USA. Interwencja została uruchomiona w momencie, gdy zaistniały warunki sprzyjające do przejęcia pełnej sowieckiej kontroli nad Afganistanem.

Porzucone przez armię radziecką czołgi w pobliżu bazy lotniczej Bagram, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #111

20.12.1924 r.

Adolf Hitler opuścił przedterminowo więzienie w Landsbergu w Bawarii, do którego trafił po nieudanym puczu nazistów w Monachium (8-9.11.1923 r.). To właśnie tam Hitler podyktował swojemu zastępcy Rudolfowi Hessowi „Mein Kampf” – książkę, w której zawarł swoje poglądy.

Hitler w 1920 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #110

14.12.1979 r.

Na rynku muzycznym ukazał się album „London Calling” brytyjskiego zespołu punkowego The Clash. Porusza problemy bezrobocia, rasizmu i konfliktów rasowych, zażywania narkotyków, a także odpowiedzialności za dorosłe życie. Album sprzedał się na całym świecie w nakładzie 2 milionów kopii i zdobył status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych.

Okładka płyty „London Calling”, źródło: ceneo.pl.

KARTKA Z KALENDARZA #109

5.12.1867 r.

Na świat przyszedł Józef Piłsudski, polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk i mąż stanu. Naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski , przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym, dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930). Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

Józef Piłsudski, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #108

26.11.1943 r.

W Kairze Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Czang Kaj-szek podpisali deklarację dotyczącą powojennego porządku na Dalekim Wschodzie. Do dziś trwa dyskusja czy dokument ten miał moc prawną. Chiny są zdania, że miał i dlatego domagają się Tajwanu.

Czang Kaj-szek, Roosevelt i Churchill w Kairze (25 listopad 1943 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #107

19.11.1190 r.

Niemieccy rycerze, uczestnicy III krucjaty, założyli przy szpitalu prowadzonym przez mieszczan z Lubeki i Bremy bractwo, które miało opiekować się chorymi. Osiem lat później papież nadał mu status zakonu, który z czasem zyskał status potęgi politycznej, ekonomicznej i militarnej.

Krzyżacki zamek w Malborku (widok od strony wschodniej), źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #106

14.11.1969 r.

Cztery miesiące po misji Apollo 11 rozpoczęła się kolejna misja, Apollo 12. Rakieta Saturn V wystartowała w kierunku księżycowego Oceanu Burz. Misja zakończyła się wodowaniem na Pacyfiku 24 listopada 1969 r.

Załoga lotu Apollo 12 (od lewej): Charles Conrad Jr., Richard F. Gordon Jr. i Alan L. Bean, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #105

10.11.1444 r.

Podczas bitwy z Turkami pod Warną, która zakończyła się klęską wojsk chrześcijańskich, zginął król Polski i Węgier, Władysław III Warneńczyk. Ciała nie udało się nigdy odnaleźć. Dlatego powstało wiele teorii na temat jego cudownego ocalenia, a co jakiś czas po bitwie pojawiali się ludzie podający się za niego.

Jan Matejko, Bitwa pod Warną, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #104

29.10.1909 r.

Z inicjatywy Mariusza Zaruskiego, polskiego taternika, utworzono Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe będące czwartą organizacją ratownictwa górskiego na świecie.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (1942 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #103

26.10.1965 r.

Tego dnia królowa angielska Elżbieta II wręczyła członkom zespołu The Beatles Order Imperium Brytyjskiego. Jeden z jego członków, John Lennon, zwrócił w 1969 r. swój order na znak protestu przeciwko udziałowi Wielkiej Brytanii w wojnie w Wietnamie.

The Beatles przed Buckingham Palace prezentują swoje ordery, źródło: Hulton Archive /Getty Images.

KARTKA Z KALENDARZA #102

15.10.1928 r.

Sterowiec „Graf Zeppelin” po ponad 100 godzinach lotu i pokonaniu blisko 10 tys. km wylądował na lotnisku Lakehurst w New Jersey. Był to pierwszy transatlantycki lot pasażerski sterowca. „Graf Zeppelin” był w stanie zabrać na pokład 20 pasażerów.

„Graf Zeppelin” nad Rio de Janeiro, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #101

12.10.1810 r.

Pod Monachium odbył się festyn z okazji ślubu księcia Ludwika Wittelsbacha, późniejszego króla Bawarii. Wydarzenie to zostało uznane za pierwszy Oktoberfest, mimo że ważniejsze od piwa były wtedy konie ze względu na zorganizowane w tym czasie wyścigi konne. Dopiero w drugiej połowie XIX w. Oktoberfesty przeistoczyły się w święto piwa.

Oktoberfestbier – etykieta piwna, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #100

6.10.1955 r.

W trakcie salonu samochodowego w Paryżu Citroën zaprezentował wyjątkowy samochód – DS został okrzyknięty pojazdem przyszłości. Zauroczeni Francuzi ochrzcili DS-a mianem la déesse, czyli boginia.

Citroën DS, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #99

26.09.1815 r.

Po zdetronizowaniu Napoleona na kongresie wiedeńskim król Prus Fryderyka Wilhelma III i cesarz Austrii Franciszek I podpisali traktat zaoferowany przez cara Rosji Aleksandra I. Jego faktycznym zadaniem było zwalczanie prób zmiany ustalonego porządku w Wiedniu.

Mapa Europy po kongresie wiedeńskim, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #98

17.09.1939 r.

Związek Radziecki dokonał zbrojnej napaści na Polskę (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny), będącą od 1 września w stanie wojny z III Rzeszą. W historiografii radzieckiej te działania zyskało określenie „wyzwoleńczy pochód Armii Czerwonej”.

Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski (17.09.1939 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #97

12.09.1857 r.

Na trasie Panama-Nowy York zatonął statek SS „Central America”, na pokładzie którego znajdowało się 578 osób, z których zginęło 425 ludzi. Jednostka przewoziła również 21 ton złota, które miały wesprzeć zadłużone banki.

SS „Central America”, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #96

6.09.1997 r.

W opactwie westminsterskim odbył się pogrzeb księżnej Diany, byłej żony następcy brytyjskiego tronu księcia Karola. Na ulicach Londynu żegnało ją kilka milionów ludzi, a transmisję z uroczystości obejrzało 2,5 miliarda ludzi.

Pogrzeb Diany, księżnej Walii, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #95

27.08.1883 r.

O poranku miały miejsce trzy potężne erupcje wulkanu Krakatau, zlokalizowanego pomiędzy Jawą i Sumatrą w Indonezji, które spowodowały tsunami . Fala miała 40 m wysokości i osiągnęła prędkość ponad 700 km/h. Zdaniem badaczy zginęło od 36 do 40 tys. ludzi.

Litografia przedstawiająca erupcję wulkanu Krakatau w 1883 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #94

23.08.1939 r.

W Moskwie ministrowie spraw zagranicznych, Wiaczesław Mołotow i Joachim von Ribbentrop, podpisali radziecko-niemiecki pakt o nieagresji, który posiadał tajny protokół dodatkowy, dzielący Europę Wschodnią na strefy interesów.

Spotkanie Józefa Stalina z Joachimem von Ribbentropem w Moskwie (23 sierpnia 1939 r.), źródło: na licencji CC BY-SA 3.0 de.

KARTKA Z KALENDARZA #93

15.08.1969 r.

Na farmie w Bethel koło Nowego Yorku rozpoczął się festiwal muzyczny Woodstock pod hasłem „Pokój, miłość i szczęście”. Wystąpili na nim m.in. Jimi Hendrix, Carlos Santana i The Who.

Ceremonia otwarcia festiwalu muzycznego Woodstock, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #92

9.08.1969 r.

Do wilii reżysera Romana Polańskiego znajdującej się w Beverly Hills wdarli się członkowie bandy Charlesa Mansona. Zamordowali jego żonę, aktorkę Sharon Tate, która była w ósmym miesiącu ciąży oraz jej gości. Manson za namawianie do zabójstwa został skazany na dożywocie.

Charles Manson, źródło: inverse.com.

KARTKA Z KALENDARZA #91

3.08.1492 r.

Z portu Palos de la Frontera w hiszpańskiej Andaluzji wypłynęły trzy statki – „Santa Maria”, „Pinta” i „Nina”. Ekspedycja pod flagą Kastylii, którą dowodził genueńczyk Krzysztof Kolumb, miała odnaleźć nową, zachodnią drogę do Indii.

12 października 1492 r. Krzysztof Kolumb wylądował na wyspie San Salvador, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #90

28.07.1914 r.

Po zabójstwie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. W przeciągu kilku dni europejskie potęgi dołączył do konfliktu, wywołując wojnę światową.

Gavrilo Princip strzela do pary książęcej, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #89

20.07.1973 r.

Sześć dni przed premierą filmu „Wejście smoka” w Hongkongu zmarł Bruce Lee, odtwórca głównej roli. Przyczyną śmierci okazał się obrzęk mózgu.

Bruce Lee, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #88

13.07.1930 r.

Na inaugurację pierwszych piłkarskich mistrzostw świata rozegranych na terenie Urugwaju Francja pokonała Meksyk 4:1, a USA Belgię 3:0. Wzięło w nich udział 13 drużyn, a w finale Urugwaj pokonał Argentynę 4:2.

Oficjalne logo mundialu z 1930 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #87

04.07.1776 r.

Kongres Kontynentalny Stanów Zjednoczonych ogłosił w Filadelfii Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych, na mocy której trzynaście kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej uzasadniło prawo do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III.

Obraz ilustrujący podpisanie deklaracji niepodległości, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #86

28.06.1914 r.

Na ulicach Sarajewa dokonano zamachu na austriackiego następcę tronu Franciszka Ferdynanda. W jego wyniku arcyksiążę i jego żona Zofia zginęli. Zamach był początkiem ciągu wydarzeń, który doprowadził do wybuchu I wojny światowej.

Zamachowiec strzela do pary książęcej, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #85

24.06.972 r.

Książę Polan Mieszko I pokonał pokonał wojska margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Informacja o bitwie zachowała się dzięki Kronice Thietmara.

Pomnik upamiętniający bitwę pod Cedynią (972), źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #84

15.06.1389 r.

Wojska dowodzone przez Murada I pokonały armię pod wodzą księcia serbskiego Łazarza, w skład której wchodzili Serbowie i ich słowiańscy sojusznicy. Pół wieku później doszło do całkowitego wchłonięcia Serbii przez państwo osmańskie.

Bitwa na Kosowym Polu, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #83

07.06.1494 r.

Władcy Hiszpanii i Portugalii podpisali w Tordesillas traktat, na mocy którego podzieliły między siebie wpływy w Nowym Świecie.

Oryginał traktatu (Biblioteka Narodowa w Lizbonie), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #82

28.05.1974 r.

Po siedmiu latach na ekrany polskich kin weszła kontynuacja komedii „Sami swoi” – „Nie ma mocnych”. Mimo że krytycy nie byli zachwyceni to do kin poszło 9 mln widzów.

Pomnik Pawlaka i Kargula w Toruniu, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #81

24.05.1370 r.

W niemieckiej miejscowości Stralsund podpisano pokój, który spowodował awans Związku Hanzeatyckiego do rangi europejskiego mocarstwa. Dokument został podpisany przez Danię oraz miasta hanzeatyckie.

Debata przedstawicieli Związku Hanzeatyckiego i Królestwa Danii (1370 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #80

18.05.1920 r.

Na świat przyszedł Karol Wojtyła, w latach 1978-2005 papież jako Jan Paweł II. Został beatyfikowany w 2011 r., natomiast kanonizowany w 2014 r.

Papież Jan Paweł II, źródło: na licencji CC BY-SA 2.0.

KARTKA Z KALENDARZA #79

12.05.1926 r.

W Polsce rozpoczął się przewrót majowy, czyli zbrojny zamach stanu dokonany w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. Po obu stronach konfliktu zginęło łącznie 379 osób, a około 1000 zostało rannych.

Marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego (12 maj 1926 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #78

30.04.1945 r.

W oblężonym przez rosyjskie oddziały Berlinie Adolf Hitler wraz ze swoją żoną Ewą Braun popełnili samobójstwo. Do dzisiaj te wydarzenie budzi kontrowersje i kryje wiele tajemnic.

Okładka amerykańskiej gazety Stars and Stripes z maja 1945 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #77

26.04.121 r. n.e.

Na świat przyszedł Marek Aureliusz, rzymski cesarz, polityk i filozof. Po śmierci został ubóstwiony i pochowany w Mauzoleum Hadriana w Rzymie.

Popiersie Marka Aureliusz, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #76

17.04.1964 r.

Jerrie Mock siedząca za sterami cessny 180 lądując w Columbus w stanie Ohio stała się pierwszą kobietą, która w pojedynkę obleciała całą kulę ziemską. Dokonała tego w 29 dni.

Samolot Jerrie Mock – Spirit of Columbus, źródło: na licencji CC BY 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #75

10.04.1815 r.

Na Sumatrze doszło do wybuchu wulkanu Tambora. Wyrzucone kamienie i lawa zabiły ponad 100 tys. mieszkańców. Wstrząs miał globalne skutki – w niektórych częściach świata był to najzimniejszy i najwilgotniejszy rok od momentu notowania pogody, zwany rokiem bez lata.

Wulkan Tambora, źródło: www.polishweeklychicago.com.

KARTKA Z KALENDARZA #74

03.04.1975 r.

Do brytyjskich kin wszedł film „Monty Python i Święty Graal”, w którym grupa komików prezentuje swoją wersję legendy o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Jego produkcję sfinansowali m.in. muzycy Pink Floyd, Genesis czy Led Zeppelin.

Monty Python i Święty Graal, źródło: alekinoplus.pl.

KARTKA Z KALENDARZA #73

29.03.1989 r.

Na dziedzińcu Luwru prezydent Francji Francois Mitterrand otworzył piramidę, która do dzisiaj pełni funkcję wejścia do paryskiego muzeum.

Piramida Luwr, źródło: wycieczkownia.pl.

KARTKA Z KALENDARZA #72

20.03.1921 r.

Na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, który miał zadecydować o przynależności tego regionu do Polski lub Niemiec.

Polski plakat propagandowy z okresu plebiscytu, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #71

16.03.1939 r.

Z okupowanych od 15 marca 1939 r. Czech, Moraw i Śląska Cieszyńskiego III Rzesza utworzyła Protektorat Czech i Moraw. Większość społeczności międzynarodowej nigdy nie uznała istnienia tego tworu.

Niemiecka okupacja Pragi (15 marca 1939 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #70

10.03.1870 r.

Tego dnia pruski rząd nadał Deutsche Bank z siedzibą w Berlinie licencję bankową. Po wygranej wojnie z Francją w 1871 r. jego założyciele, Adelbert Delbrück i Ludwig Bamberger, uruchomili oddziały banku m.in. w Londynie, Jokohamie i Szanghaju.

Deutsche Bank Twin Tower we Frankfurcie, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0 de.

KARTKA Z KALENDARZA #69

27.02.1767 r.

Król Hiszpanii Karol III wydał dekret, na mocy którego wydalono jezuitów z kraju. Przyczyną miały być zamieszki, które zainicjowano po próbie wprowadzenia reform fiskalnych i prawa zakazującego noszenia długich peleryn i szerokich kapeluszy.

Św. Ignacy Loyola założyciel jezuitów, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #68

22.02.1732 r.

Na świat przyszedł Jerzy Waszyngton, amerykański generał i polityk, który został pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Portret Waszyngtona, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #67

12.02.1809 r.

W miejscowości Shrewsbury na świat przyszedł Karol Darwin, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form.

Karol Darwin (1868 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #66

05.02.1914 r.

W Salzburgu przed wojskową komisją lekarską stawił się niejaki Adolf Hitler, dwudziestopięciolatek bez zawodu i wykształcenia. Ostatecznie lekarze uznali go za niedolnego do służby.

Hitler w czasie I wojny światowej, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #65

02.02.1421 r.

Yongle, trzeci cesarz z dynastii Ming, w dniu chińskiego Nowego Roku otworzył nową stolicę kraju, którą nazwano Pekinem, czyli Północną Stolicą (wcześniej taką funkcję pełnił Nankin).

Cesarz Yongle, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #64

22.01.1972 r.

Dania, Irlandia i Wielka Brytania podpisały traktat o przystąpieniu do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Doniosłe znaczenie miała akcesja Brytyjczyków, których przed integracją powstrzymywały obawa o utratę suwerenności oraz pamięć o imperialnej przeszłości.

Flaga Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, źródło: PAP/ Neil Hall.

KARTKA Z KALENDARZA #63

16.01.1980 r.

Paul McCartney, były muzyk The Beatles, został aresztowany na tokijskim lotnisku z powodu wykrycia w jego walizce 219 gram marihuany. W Japonii za próbę wwiezienia takiej ilości narkotyków groziło nawet siedem lat więzienia. Po kilku dniach przebywania w areszcie został zwolniony bez postawienia mu zarzutów i deportowany do Anglii.

Paul McCartney aresztowany w Japonii za posiadanie marihuany, źródło: otrc.com.

KARTKA Z KALENDARZA #62

09.01.1799 r.

W wieku 81 lat zmarła Maria Gaetana Agnesi, która uchodziła za wybitną postać. W wieku 16 lat władała 11 językami. Co ciekawe, była drugą kobietą w historii, która uzyskała tytuł profesora.

Portret Marii Gaetany Agnesi (1718-1799), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #61

06.01.1903 r.

W urzędzie stanu cywilnego w Bernie w Szwajcarii wzięli ślub Albert Einstein, inspektor patentowy trzeciej klasy oraz młodsza od niego o cztery lata Mileva Maric.

Albert Einstein ze swoją pierwszą żoną, Milevą, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #60

27.12.1918 r.

W czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Paderewskiego wybuchło w Poznaniu powstanie wielkopolskie.  Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski.

Powstańcy wielkopolscy w okopach (styczeń 1919 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #59

20.12.1922 r.

Stanisław Wojciechowski, polski polityk i działacz spółdzielczy, został wybrany na drugiego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanisław Wojciechowski, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #58

16.12.1946 r.

W Paryżu przy Avenue Montaigne Christian Dior założył dom mody. Środki (60 mln franków) pozyskał od Marcela Boussaca, nazywanego królem bawełny.

Dom mody Dior, źródło: dior.com.

KARTKA Z KALENDARZA #57

04.12.1980 r.

Po latach wyszło na jaw, że wieczorem w Moskwie, w dniu poprzedzającym naradę przywódców państw Układu Warszawskiego bez udziału polskiego przedstawiciela, postanowiono, by nie wprowadzać wojsk do Polski, mimo nacisku delegata NRD zaniepokojonego biernością władz PRL wobec „Solidarności”.

Wojciech Jaruzelski (1981 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #56

28.11.1893 r.

Tego dnia zorganizowano wybory do nowozelandzkiego parlamentu, w których po raz pierwszy mogły wziąć udział kobiety. W ten oto sposób Nowa Zelandia została pierwszym państwem na świecie, w którym kobiety uzyskały prawa wyborcze.

Kate Sheppard – sufrażystka, pisarka oraz pierwszy prezydent Narodowego Zgromadzenia Kobiet w Nowej Zelandii, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #55

21.11.1916 r.

W pałacu Schönbrunn koło Wiednia zmarł Franciszek Józef I, cesarz Austrii, król Czech i Węgier. Został pochowany w krypcie cesarskiej pod Kościołem Kapucynów, między swoją żoną i synem.

Franciszek Józef I, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #54

17.11.1370 r.

W Krakowie Ludwik Węgierski został koronowany na króla Polski. Panował aż do swojej śmierci, czyli do 10 września 1382 r.

Ludwik Węgierski, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #53

08.11.1887 r.

Wniosek Emila Berlinera o patent dla gramofonu został zatwierdzony przez Urząd Patentowy USA. Fonograf wcześniejszy o 11 lat autorstwa Edisona odczytywał dźwięk z cylindra, tymczasem nowe urządzenie korzystało z płyt.

Emil Berliner ze swoim eksperymentalnym gramofonem (1888 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #52

04.11.1794 r.

Rosyjskie wojska dokonały rzezi warszawskiej Pragi. Było to ostatnie zbrojne starcie insurekcji kościuszkowskiej i zarazem ostatnia bitwa w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Rzeź Pragi (Aleksander Orłowski), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #51

25.10.732 r.

Frankijskie wojska majordoma Karola Młota i księcia Akwitanii Odona pokonały arabskie oddziały w bitwie pod Poitiers.

Karol Młot w bitwie pod Tours (fragment obrazu Charlesa de Steuben), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #50

16.10.1978 r.

Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem.

Karol Wojtyła jako Jan Paweł II na balkonie Bazyliki św. Piotra w dniu wyboru, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #49

13.10.1792 r.

W Waszyngtonie położono kamień węgielny pod budowę Pałacu Prezydenckiego, który od 1901 r. nazywany jest Białym Domem. Przy budowie wykorzystano niewolników oraz zatrudniono wolnych czarnoskórych robotników i imigrantów z Europy.

Biały Dom od strony północnej, źródło: na licencji CC BY-SA 4.0.

KARTKA Z KALENDARZA #48

06.10.1889 r.

W Paryżu otwarto kabaret Moulin Rouge, który nazwę wziął od czerwonego młyna zamontowanego na dachu lokalu. W bardzo krótkim czasie stał się najmodniejszym miejscem Montmartre’u i jednym z symboli belle époque.

Moulin Rouge nocą, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #47

29.09.1943 r.

W województwie kujawsko-pomorskim we miejscowości Popowo na świat przyszedł Lech Wałęsa, polski polityk i działacz związkowy, Prezydent rzeczypospolitej Polskiej, współzałożyciel NSZZ „Solidarność”, a także laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Lech Wałęsa (1990 r.): źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #46

19.09.1356 r.

Pod Poitiers odbyła się bitwa między wojskami angielskimi i francuskimi w ramach trwającego od kilkunastu lat konfliktu zbrojnego, zwanego wojną stuletnią. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk angielskich i pojmaniem króla Francji Jana II Dobrego.

Miniatura z XIV wieku przedstawiająca bitwę pod Poitiers, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #45

15.09.1949 r.

Przewagą tylko jednego głosu Bundestag wybrał na pierwszego kanclerza RFN lidera Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CSU), Konrada Adenauera. Po sześciu dniach powołano jego pierwszy rząd.

Konrad Adenauer w 1952 r., źródło: na licencji CC BY-SA 3.0 de.

KARTKA Z KALENDARZA #44

05.09.1698 r.

W ten dzień car Rosji Piotr I nakazał swoim poddanym golenie bród. Natomiast Ci, którzy tego nie chcieli zrobić zostali obłożeni specjalnym podatkiem. Zmiany zostały wprowadzone pod wpływem podróży Piotra I po Europie Zachodniej, w trakcie której widział wielu ogolonym mężczyzn.

Piotr I Wielki, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #43

28.08.1963 r.

„Miałem sen, iż pewnego dnia czwórka moich dzieci będzie żyła pośród narodu, w którym ludzi osądza się nie na podstawie koloru skóry, ale na podstawie tego, jacy są” – te słynne zdanie, wygłoszone przez pastora Martina Luthera Kinga spod pomnika Lincolna, okazało się jednym z przełomowych w walce z segregacją rasową w Stanach Zjednoczonych.

Marsz na Waszyngton (1963 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #42

26.08.1939 r.

Kilka dni przed rozpoczęciem II wojny światowej z Prudentiala, warszawskiego drapacza chmur zlokalizowanego na dzisiejszym placu Powstańców Warszawy, rozpoczęto eksperymentalną transmisję telewizyjną.

Prudential przed 1939 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #41

16.08.1919 r.

W nocy wybuchło I powstanie śląskie, które miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Objęło obszar powiatu rybnickiego oraz pszczyńskiego, a także część okręgu przemysłowego.

Niemiecki plakat propagandowy z okresu powstania – „Polski wilk pragnie waszej ojczyzny”, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #40

10.08.1519 r.

Admirał Ferdynand Magellan wyruszył z Sewilli i wypłynął na Atlantyk. Celem podróży były Wyspy Korzenne. Ponadtrzyletnia eskapada zapisała się na kartach historii jako pierwszy rejs wokół Ziemi. Do Sewilli powrócił tylko jeden okręt z pięciu i bez Magellana, który zginął na jednej z wysp Archipelagu Filipińskiego.

Ferdynand Magellan, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #39

01.08.1944 r.

Jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały o godz. 17.00 (godzina „W”) niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy, rozpoczynając Powstanie Warszawskie.

Patrol por. „Agatona” z batalionu „Pięść” na pl. Kazimierza Wielkiego, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #38

27.07.1943 r.

W ramach brytyjsko-amerykańskiej operacji „Gomora” w nocy z 27 na 28 lipca nad Hamburg nadleciało ponad 700 bombowców RAF, które zrzuciły ponad 2000 bomb. Bombardowanie miasta zakończyło się 3 sierpnia. W sumie zrzucono 9000 bomb, które zabiły ok. 42 000 ludzi.

Hamburg po bombardowaniu w lecie 1943 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #37

22.07.1018 r.

Armia Bolesława Chrobrego pokonała wojska księcia kijowskiego Jarosława Mądrego pod Wołyniem.

Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem pod Złotą Bramą w Kijowie, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #36

12.07.1410 r.

Wielki mistrz Ulrich von Jungingen i starszyzna zakonu krzyżackiego zorganizowali na zamku w Bratianie naradę wojenną, która odbyła się trzy dni pod słynną bitwą pod Grunwaldem.

Znak dwudziestej szóstej chorągwi wojsk krzyżackich w czasie bitwy pod Grunwaldem (zamek w Bratianie i Nowe Miasto Lubawskie) według Banderia Prutenorum Jana Długosza, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #35

02.07.1778 r.

Kilka dni po swoich 66. urodzinach zmarł Jean-Jacques Rosseau – filozof, autor „Umowy społecznej”. Prawdopodobną przyczyną śmierci był udar mózgu, choć według niektórych było to samobójstwo.

Jean-Jacques Rousseau, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #34

30.06.1587 r.

W podwarszawskiej Woli rozpoczęła się wolna elekcja, w wyniku której nowym królem Polski został Zygmunt III Waza. Za jego panowania Rzeczpospolita osiągnęła swój największy obszar.

Portret Zygmunta III Wazy w szatach koronacyjnych, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #33

22.06.1941 r.

O godz. 3:15 rozpoczęła się operacja „Barbarossa”, czyli atak państw Osi na Związek Radziecki od Bałtyku po Karpaty.

Przebieg operacji „Barbarossa”, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #32

13.06.1782 r.

Anna Goldi była ostatnia kobietą w Europie, która została stracona za czary. Egzekucja odbyła się w miejscowości Glarus w Szwajcarii. 

Anna Göldi, źródło: na licencji CC BY-SA 2.0 de.

KARTKA Z KALENDARZA #31

08.06.632 r.

W wieku ok. 60 lat zmarł w Medynie Mahomet, uważany za wysłannika, któremu Bóg miał podyktować świętą księgę, Koran.

Mahomet powraca do Mekki (miniatura z Siyer-i Nebi), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #30

30.05.1966 r.

Amerykańska bezzałogowa sonda kosmiczna Surveyor 1 wystartowała z przylądka Canaveral. Trzy dni później wylądowała na Księżycu, gdzie wykonała blisko 11 tys. zdjęć.

Start rakiety Atlas-Centaur 10 z sondą Surveyor na pokładzie, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #29

22.05.1892 r.

Dentysta Washington Sheffield wynalazł tubkę do pasty do zębów. Pomysł Washingtona kilka lat później skopiowała firma Colgate.

Dr Washington Sheffield, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #28

18.05.1606 r.

W Soborze Uspieńskim w Moskwie pierwszą kobietą w historii Rosji koronowaną na carycę została 17-latka z Polski, Maryna Mniszchówna.

Maryna Mniszchówna w stroju koronacyjnym, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #27

13.05.1888 r.

Cesartswo Brazylii zostaje ostatnim państwem na kontynencie, które zniosło niewolnictwo. Stało się to pod nieobecność cesarza Piotra II. Przegłosowaną przez parlament ustawę podpisała jego córka Izabela.

Izabela I, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #26

03.05.1469 r.

Na świat przyszedł Niccolo Machiavelli, syn średnio zamożnego florenckiego prawnika. W historii zapisał się jako autor traktatu o sprawowaniu władzy pt. „Książe”, który sprawił, że od jego nazwiska powstał termin makiawelizm.

Niccolo Machiavelli, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #25

29.04.1899 r.

Tego dnia Camille Jenatzy jako pierwszy kierowca w historii przekroczył magiczną barierę 100 km/h rozpędzając się do 105,88 km/h. Dokonał tego na kilometrowym odcinku pod Paryżem.

Camille Jenatzy, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #24

18.04.1912 r.

RMS Carpathia, statek linii Cunard Line, dopłynął do Nowego Jorku z 705 ocalałymi pasażerami Titanica.

RMS Carpathia w porcie w Nowym Jorku wraz z ocalałymi pasażerami Titanica, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #23

10.04.1990 r.

W trakcie rozmowy z dziennikarką Polskiej Agencji Prasowej Lech Wałęsa potwierdził informację, że zamierza ubiegać się o stanowisko Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

22 grudnia 1990 r. Lech Wałęsa w towarzystwie żony Danuty składa przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, źródło: Sławomir Sierzputowski/ Agencja Gazeta.

KARTKA Z KALENDARZA #22

04.04.1794 r.

Polskie wojska pod dowództwem Tadeusza Kościuszki pokonały pod Racławicami rosyjskie oddziały.

Aleksander Orłowski, Bitwa pod Racławicami, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #21

31.03.1596 r.

Tego dnia w miasteczku La Haye w Dolinie Loary na świat przyszedł Rene Descartes, znany jako Kartezjusz, autor słynnej maksymy „Myślę, więc jestem”.

Portret Kartezjusza wg. Fransa Halsa, (1648 r.), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #20

21.03.1871 r.

Otto von Bismarck został pierwszym kanclerzem II Rzeszy Niemieckiej.

Otto von Bismarck, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #19

14.03.1993 r.

Dobiegł końca Międzynarodowy Salon Motoryzacyjny w Genewie. Wśród premier znalazł się m.in. Ford Mondeo, który kilka miesięcy później zdobył tytuł europejskiego samochodu roku. Co ciekawe, zgodnie z reklamami Mondeo było tak nowoczesne, że we Francji każdy kupujący otrzymywał kasetę wideo z instrukcją obsługi.

Ford Mondeo Mk I w wersji liftback, źródło: na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.

KARTKA Z KALENDARZA #18

12.03.1938 r.

Rzesza Niemiecka dokonała aneksji terytorium Austrii z pogwałceniem zapisów traktatu wersalskiego. Dzień później austriaccy naziści ogłosili zatwierdzoną przez Hitlera ustawę, która włączyła Austrię do Wielkiej Rzeszy jako Marchię Wschodnią.

Niemieccy i austriaccy celnicy demontujący słup graniczny, 15 marca 1938, opublikowano na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany.

KARTKA Z KALENDARZA #17

04.03.1386 r.

Jagiełło, Wielki książę Litwy, został koronowany na króla Polski w katedrze wawelskiej. Ochrzcił się 15 lutego przyjmując imię Władysław. Natomiast trzy dni później poślubił Jadwigę Andegaweńską.

Władysław Jagiełło, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #16

23.02.1934 r.

Leopold III po śmierci swojego ojca, Alberta I, został królem Belgów. Co ciekawe, tydzień wcześniej jego brat Albert, wybitny alpinista i bohater narodowy od czasu I wojny światowej, zginął w czasie samotnej wspinaczki w Ardenach.

Leopold III, źródło: domena publiczna.

Leopold III, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #15

13.02.1970 r.

W piątek trzynastego ukazał się debiutancki album zespołu Black Sabbath pt. „Black Sabbath”. Wielu muzycznych krytyków uważa tą datę za początek heavy metalu.

Black Sabbath w 1970 r., źródło: domena publiczna.

Black Sabbath w 1970 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #14

10.02.1986 r.

W Palermo w specjalnie wybudowanej auli-bunkrze rozpoczął się wielki proces sycylijskiej mafii, znany pod nazwą maxiprocesso.

Maxiprocesso, źródło: domena publiczna.

Maxiprocesso, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #13

30.01.1018 r.

W Budziszynie zawarto pokój, który zakończył trwające od 16 lat wojny pomiędzy Rzeszą niemiecką a państwem piastowskim.

Jan Matejko, Bolesław I, źródło: domena publiczna.

Jan Matejko, Bolesław I, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #12

27.01.1990 r.

W Pałacu Kultury w Warszawie rozpoczyna się trzydniowy XI Zjazd PZPR, podczas którego dojdzie do rozwiązania partii i powołania nowej – Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej.

Pałac Kultury i Nauki, źródło: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.

Pałac Kultury i Nauki, źródło: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.

KARTKA Z KALENDARZA #11

18.01.1788 r.

Do Zatoki Botanicznej w Australii wpływa brytyjski okręt z ponad tysięczną załogą, w której przeważającą część stanowią skuci kajdanami więźniowie. Mieli zapoczątkować kolonizację kontynentu. Kilka dni później osadnicy zakładają Port Jackson.

Flaga Australii, źródło: domena publiczna.

Flaga Australii, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #10

10.01.976 r.

W Konstantynopolu 18-letni Bazyli II Bułgarobójca, jeden z najwybitniejszych władców w historii Bizancjum, został koronowany na cesarza.

Bazyli II, Menologium Bazylego II z X w., źródło: domena publiczna.

Bazyli II, Menologium Bazylego II z X w., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #9

08.01.1967 r.

Zbigniew Cybulski, uważany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski, wpada pod koła pociągu na terenie dworca kolejowego we Wrocławiu i doznaje ciężkich obrażeń ciała. Jeszcze tego samego dnia umiera w szpitalu.

Popiersie Zbigniewa Cybulskiego w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach, fot. Paweł Cieśla.

Popiersie Zbigniewa Cybulskiego w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach, fot. Paweł Cieśla.

KARTKA Z KALENDARZA #8

31.12.1932 r.

Zespół polskich matematyków i kryptologów – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – łamie kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”.

Maszyna szyfrująca Enigma, źródło: domena publiczna.

Maszyna szyfrująca Enigma, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #7

24.12.1777 r.

Angielski żeglarz James Cook odkrywa na Pacyfiku wyspę koralową, której nadaje nazwę Bożego Narodzenia.

Portret autorstwa N. Dance-Hollanda (ok. 1775), źródło: domena publiczna.

Portret autorstwa N. Dance-Hollanda (ok. 1775), źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #6

13.12.1981 r.

Na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL, został wprowadzony stan nadzwyczajny. Został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiono go 22 lipca 1983 r.

Wojciech Jaruzelski przygotowujący się do odczytania przemówienia informującego o wprowadzeniu stanu wojennego; Warszawa, 13 XII 1981 r., źródło: domena publiczna.

Wojciech Jaruzelski przygotowujący się do odczytania przemówienia informującego o wprowadzeniu stanu wojennego; Warszawa, 13 XII 1981 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #5

05.12.1894 r.

Tego dnia ukończono budowę Reichstagu, neorenesansowego budynku, w którym do 1918 r. obradował parlament II Rzeszy Niemieckiej, w latach 1919–1933 odbywały się posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Po pożarze w 1933 r. został odbudowany w zmodernizowanej formie w latach 60. XX w. i przebudowany po zjednoczeniu Niemiec w latach 1991–1999.

Reichstag w Berlinie, widok od strony zachodniej, źródło: na licencji CC BY-SA 3.0.

KARTKA Z KALENDARZA #4

29.11.1899 r.

Pasjonujący się piłką nożną 22-letni Szwajcar Joan Gamper wraz z grupą przyjaciół zebranych w sali gimnastycznej Gimnasio Solé przy barcelońskiej ulicy La Rambla utworzył Foot-Ball Club Barcelona.

Skład FC Barcelona z 1903 roku, źródło: domena publiczna.

Skład FC Barcelona z 1903 roku, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #3

22.11.1963 r.

Na Dealey Plaza w Dallas w stanie Teksas dokonano zamachu, w wyniku którego został zamordowany 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, John F. Kennedy.

Samochód prezydenta chwilę przed zamachem, źródło: domena publiczna.

Samochód prezydenta chwilę przed zamachem, źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #2

21.11.1783 r.

Tego dnia odbył się pierwszy w historii wolny lot balonu, na pokładzie którego znaleźli się Jean François Pilâtre de Rozier i François Laurent d’Arlandes.

Pierwszy swobodny przelot balonem 21 listopada 1783 r., źródło: domena publiczna.

Pierwszy swobodny przelot balonem 21 listopada 1783 r., źródło: domena publiczna.

KARTKA Z KALENDARZA #1

07.11.1917 r.

Krążownik Aurora oddaje strzał dając sygnał do rozpoczęcia rewolucji październikowej w Rosji.

Krążownik Aurora, źródło: domena publiczna.

Krążownik Aurora, źródło: domena publiczna.